Okres przedświąteczny to czas, gdy wielu rodziców zastanawia się, co kupić na prezenty dla nastolatków. Nastolatki, często humorzaste i niechętne do dzielenia się swoimi myślami, mogą stanowić wyzwanie. A święta to przecież doskonała okazja, żebym im pokazać jak są dla nas ważni i jak mocno ich kochamy. Jak więc wybrać upominek, który sprawi im radość? Z sercem, troską i zrozumieniem 🙂 Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć trafną decyzję.
Bądź uważny na podpowiedzi.
Nastolatki często przemycają wskazówki dotyczące swoich potrzeb. Dzieciaki dobrze wiedzą, że to czas kupowania prezentów i same nierzadko podpowiadają co by ich ucieszyło. Krępują się powiedzieć wprost (być może część ich pomysłów została skrytykowana), więc próbują innych sposobów.
Mogą to być stwierdzenia: Franek ma super słuchawki, Ania piękną bluzę, Kuba świetny plecak.
Albo: na te wycieczki w góry to jednak przydałby mi się profesjonalny plecak.
Albo: po tegorocznych wakacjach to myślę sobie, że fajnie by było mieć nową walizkę.
Albo: marzy mi się nowy kask na narty.
Wychwytywanie tego to pewien nawyk, który warto sobie wyrobić, a wiem, że nie każdy rodzic go ma. Słuchajmy ich uważnie, a dzięki temu twoje prezenty dla nastolatków będą trafione.
Pamiętaj, że to prezent dla nastolatka, nie dla Ciebie.
Prezent powinien sprawić radość obdarowywanemu, niekoniecznie spełniać nasze oczekiwania. Jeśli Twoje dziecko nie lubi teatru, nie kupuj mu biletów na spektakl, nawet jeśli Tobie wydaje się to świetnym pomysłem. Takie działanie może wywołać jedynie frustrację, zamiast radości.
Co innego powiedzieć: wiem, że nie przepadasz za teatrem, ale marzy mi się wspólne wyjście, może dasz się namówić? A co innego dać od razu bilety jako prezent, z którego ma się ucieszyć… Innymi słowy wybierając prezenty dla nastolatków zawsze najpierw pomyśl co oni lubią, czym się interesują, co jest dla nich ważne, a nie co Tobie się wydaje, że powinno być.
Pokonaj własne przekonania
Czasem trudno nam zaakceptować, że dziecko pragnie czegoś, co sami uznajemy za niepotrzebne.
Skoro już czytasz ten wpis, to wierzę, że naprawdę Ci zależy, żeby sprawić dzieciakowi radość. Dlatego – nie oceniaj! Opowiem to na przykładzie gier online. Ale to samo dotyczy kosmetyków, na punkcie których nastolatka niemal zwariowała i ma już ich i tak 3x tyle co my. Albo ubrań, kiedy uważamy, że coś dużo tańszego jest równie dobre.
Bardzo często na konsultacjach spotykam się z rodzicami dzieciaków, które grają w gry online. No i skoro przychodzą do mnie na konsultacje, to dlatego, że ich to niepokoi, kłócą się przez gry, mają nieporozumienia o czas grania. I ci rodzice wiedzą, że granie jest ważne dla nastolatka, ale jakby nie chcą przykładać do tego ręki.
A gdyby tak spojrzeć na to inaczej? I kupić gadżety gamingowe o których wiecie, że marzy Wasz nastolatek? I wysłać mu tym samym sygnał – różnie się układa, ale pamiętaj, że cię kocham i wiem co dla ciebie ważne? W ten sposób poprawimy relację niż pogorszymy kwestię grania.
A jeśli martwi Cię, że jednak grania jest za dużo, że brakuje dobrych nawyków ekranowych – daję znać, że już niebawem będę miała dla coś wyjątkowego. Zapisz się na newsletter, a na pewno informacja o premierze Cię nie ominie.
Uwzględniaj potrzeby i niedosyt zrozumienia
Szukając prezentów dla nastolatka, fajnie się zastanowić w jakim obszarze jest mu trudno i spróbować mu to ułatwić. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, ale możesz na przykład rozważyć:
Jeśli Twój nastolatek ma dużo zajęć, bywa zmęczony, fajny masażer bywa pomocny.
Jeśli czujesz, że „wypominasz” dziecku, że często zmienia zainteresowania, porzuca różne zajawki, itp., to kup mu coś co wiesz, że nie będzie na zawsze, ale sprawi ogromną radość, bo wesprze jego aktualną pasję.
Jeśli widzisz, że dziecko chciałoby np. markowy ciuch, ale Ty z różnych względów się opierasz, może coś takiego?
Jeśli nie zgadzasz się na eksperymentowanie z wyglądam, pomyśl co jest dla ciebie ostatecznie akceptowalne i wyjdź naprzeciw tym potrzebom.
Jeśli wiesz, że Twój nastolatek daleko dojeżdża do szkoły, pewnie przyda mu się power bank lub słuchawki.
To są wszystko sposoby, aby pokazać dziecku, że jest dla Ciebie ważne, najważniejsze!
Alternatywa dla gotówki
Ja sama nie lubię dawać pieniędzy na Święta, ale wiem, że wielu nastolatków o nie prosi. Jeśli planujesz podarować pieniądze, możesz je uatrakcyjnić:
- zamiast gotówki wybierz kartę podarunkową do ulubionego sklepu,
- zapakuj pieniądze w oryginalny sposób, np. w pudełko ze słodyczami,
- dołącz mały, personalizowany upominek.
Mój sprawdzony patent na udane niespodzianki dla nastolatków: pytam ich przyjaciół
Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z przyjaciółmi Twojego dziecka. Znajomi często wiedzą najlepiej, o czym marzy Twój nastolatek. To metoda, która niemal zawsze gwarantuje sukces!
Wybierając prezent gwiazdkowy dla nastolatka, pamiętaj, by skupić się na jego potrzebach, zainteresowaniach i marzeniach. Niech upominek stanie się wyrazem Twojej troski i zrozumienia.